Czy można zrzec się spadku?
Spadek z reguły kojarzy się z korzyściami, ponieważ dzięki niemu możemy zyskać po bliskiej nam osobie dobra materialne. Niestety nierzadko jest on również związany z długami, które za życia miał spłacić zmarły. Zrzeczenie się spadku nas przed nimi chronić. Kiedy go dokonać? Czym różni się od jego odrzucenia?
Odrzucenie spadku a zrzeczenie się go ? podstawowe różnice
Czym jest zrzeczenie się spadku? Tym mianem określa się umowę zawartą w formie aktu notarialnego między spadkodawcą a osobą, która potencjalnie coś po nim odziedziczy. Po podpisaniu takiego dokumentu możemy być pewni, że nie znajdziemy się w gronie spadkodawców. Po śmierci danej osoby prawo będzie traktować nas w taki sposób, jakbyśmy nie dożyli otworzenia spadku. Warto jednak podkreślić, że taka umowa może być podpisania wyłącznie za życia spadkodawcy. Należy przy tym zaznaczyć, że dotyczy to jedynie dziedziczenia z mocy ustawy, a nie testamentu.
Inaczej jest w przypadku odrzucenia spadku, które zaliczane jest do czynności prawnych. Polega ono na dostarczeniu odpowiedniego pisma do notariusza albo sądu już po śmierci spadkodawcy. W tym przypadku może ono dotyczyć zarówno spadku odziedziczonego zgodnie z ustawą, jak i testamentem.
Jak należy zrzec się dziedziczenia?
Tak jak zostało wspomniane, zrzeczenie się dziedziczenia polega na podpisaniu odpowiedniej umowy. Musimy jednak pamiętać, że obie strony powinny być przy tym obecne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy zdecydować się na ten krok, możemy skorzystać z usług kancelarii oferującej doradztwo prawne. W Gorzowie podejmuje się tego m.in. Maciej Sawicki. Warto także zaznaczyć, że z podpisanej umowy możemy się wycofać, jednak w tym celu konieczne będzie podpisanie określonych dokumentów również w obecności obu stron.